FRONTLINE Rally Team

Vítejte na stránkách FRONTLINE Rally Teamu

Advanced Cup

Advanced Cup - Rally Greece

  Ve dnech 16. až 22.3.2009 se jel 7. podnik turnaje RBR Advanced cup s příznačným názvem Rally Greece. Skladbu tratě k tomuto závodu provedl Jan Morávek a myslím, že si dal záležet a tratě zvolil velmi dobře. Prvních 6 rychlostních zkoušek se jelo na suchém povrchu a to šotolině. Zbytek rychlostních zkoušek byl směsicí šotolinových zkoušek a všechny byly za špatných podmínek na vlhké nebo mokré šotolině.
 
FELTRIN Jernej  Tento  závod  nebyl  tedy  podmínkami  stereotypní  a byl  zkouškou  všestrannosti  přihlášených  závodníků.  Nemohl uspět expert na suchou  šotolinu, ale  také  ten, kdo  umí  jen na  mokré  šotolině.  Je nutno  podotknout, že velká  většina  jezdců se s těmito podmínkami vypořádala  velmi  dobře. Nejlépe  se s nimi však popasoval  jezdec Feltrin  Jernej s  vozem Ford Focus RS WRC 06 z týmu  Slovenian FORD RT, který závodní  trať doslova proletěl v čase 45:07.38 a tímto výkonem celý závod vyhrál.  Na druhém  místě skončil  český pilot Karel Hrdina ze stáje REVO e Team Klatovy na voze Citroen C4 WRC 08, který na vítěze ztratil 0,47 minuty. Na třetím místě ukončil tento závod se ztrátou 1,02 minuty na vítěze, jezdec týmu Hanácký rally klub, švéd Nordins Tomas. 

  Teď je však čas se podívat do našich týmových řad a zhodnotit závod z tohoto velmi důležitého hlediska. Z našeho týmu si nejlépe vedl, a svou perfektní jízdou exceloval, Franta Gruntorád s vozem Toyota Celica st205 soutěžící ve třídě A8. Před tímto pilotem a jeho výkonem je potřeba smeknout, jelikož za sebou v tomto závodě nechal hodně ostřílených střelců a v celkovém hodnocení se umístil na překrásném 27. místě v čase 50:21.17. V tomto jezdci je opravdu skryt velký talent, který stále častěji vyplouvá na povrch a my doufáme, že se této mladé naději bude dařit stále lépe a bude sbírat jen ty výborné zkušenosti. Takže ještě jednou díky za skvělý výkon. Ještě je určitě potřeba zmínit to, že další nejlepší z našeho týmu byli Vlastimil Matoušek a Peter Lilge.   

  Nyní se však pojďme věnovat konkrétně jednotlivým skupinám. Ve třídě WRC náš tým reprezentoval Míla Duda a Petr Tauš. Oba začali závod velmi dobře a v této třídě se pohybovali oba kolem poloviny startovního pole v této skupině. Ve třetí zkoušce však Petr odpadl a na jeho konto tak naskákala velká porce penalizačních minut za SR a to v podobě rovných 50 minut a tímto svým výkonem obsadil 23. místo ve své třídě a 106 místo v aboslutním pořadí. Míla Duda jel více na jistotu, ale penalizace ho také neminula. V konečném součtu tato dělala u jeho výsledku 10 minut. Mílův výkon lze hodnotit jako hodně slušný, jelikož ve velké konkurenci v nejsilnější vypsané třídě obsadil 16. příčku a na vítěze ztratil zanedbatelných 13,56 minuty. V celkovém hodnocení z toho potom byla pěkná 59. příčka. Důležité však je, že na jeho konto nebylo větší množství penalizace a přesto jezdil rychle časy. Pro Mílu to bylo určitě hodně zkušeností k dobru.

KOLODZIEJ Slawek   Ve třídě N4 náš tým reprezentoval Jan Smolkovskij, Jirka Noska a  Roland  Pecuch-shodně Mitsubishi Lancer Evo 9. Všichni tito 3 jezdci  jsou na  vysoké úrovni, ale asi každý byl zvědavý na výkon našeho  nejmladšího  želízka v ohni a to Rolanda Pecucha. Tento nás opět  nezklamal a v této  třídě se z našich jezdců umístil na nejlepším místě.  V této dojelo do cíle  30 jezdců a Roland se umístil na překrásném 16.  místě. Když se člověk  dívá na jeho výsledky, tak by řekl, že to musí  být starý ostřílený kozák  a velmi se diví, poté co zjistí, že tento mládenec teprve krátkou chvíli sbírá zkušenosti v takto velkých turnajích. Roli se snažil jet na jistotu a připsat na svá bedra co nejméně minut za SR. A to se mu i dařilo. Jen na začátku měl drobný problém po říznutí zatáčky a najetí na skálu, kterou mu spolujezdec nahlásil až po nárazu. Ve druhé polovině rychlostních zkoušek však Roland jel velmi rychle a ve skupině zajížděl časy kolem top ten a někdy kolem 6. místa. Jak již bylo napsáno Roland obsadil krásnou 16. příčku ve skupině a v celkovém pořadí příčku 73. Není však možné chválit jen Rolanda. Ani na jízdu Jirky Nosky nesmíme zapomenout, jelikož ten jel ze začátku velmi rychlé časy a po 6. RZ byl ve své třídě před jako nejlepší z našich na zázračném 6. místě. Po této RZ však následovaly technické problémy a velmi rychlí propad ve výsledcích. Nakonec z toho byla 21. příčka ve skupině. Je to velká škoda, jelikož bez penalizace by byl Jirka jiště ve výsledcích někde kolem bedny, ne-li na ní. Ale takové už jsou závody. Na kdyby se prostě nehraje a Jirkovi je tedy potřeba popřát do příštího podniku více štěstí. Třetí z našich-Jan Smolkovskij na začátku zajížděl také velmi slušné časy a ve vedení naší skupiny v rychlostních zkouškách se do RZ 7 střídal s Jirkou Noskou. Po RZ 7 však následovalo SR a na konci mu bylo k jeho výsledku přičteno díky tomuto 30 minut. Nebýt tohoto zaváhání, mohl z toho být také velmi pěkný výsledek. S tímto Jan obsadil s penalizací pěkné 26. místo ve třídě N4.  

 A teď je řada na skupině S2000. V této skupině jsme měli dva střelce a to Honzu Chalupného s Peugeotem a novou posilu našeho týmu Jardu Cikána s Fordem Fiestou. V této třídě se našim borcům dařilo neuvěřitelně a Jarda se do týmu zapsal řekl bych, až nadlidským výkonem. Oba dva borci zajížděli skoro stejné časy kolem TOP TEN a někdy kolem nejlepších pěti ve své třídě. Jarda podával celý závod stabilní výkon, jel velmi rychlé časy a stahoval špičku třídy. Ve většině zkoušek se pohyboval časem ve třídě v nejlepší pětici a toto jeho úsilí vyvrcholilo vítězstvím a také nejrychlejším časem na poslední RZ. Druhý závodník na něj ztratil kolem 8 sekund. Byla škoda, že Jarda měl na konci soutěže na svém kontě 5 minut penalizace. Ale i s touto penalizecí z toho byl velmi nádherný výsledek a to 7. místo ve třídě se ztrátou pět a půl minuty na vítěze a v celkovém hodnocení skončil Jarda na 44. místě. Honza jel jen o trošku pomaleji než Jarda a stále se mu držel na dostřel. V několika posledních zkouškách však dostal Honza SR a na konci mu tato penalizace dělala velkou ztrátu a to 20 minut. Jinak jel Honza také ohromně rychlé časy a byl by z toho také ohromný výsledek. Ale kdyby.... Věřím tomu, že Honza nám příštích závodech ukáže výsledek bez SR a bude z toho nepochybně výsledek v jeho třídě kolem pětice nejlepších. Nechci tedy v žádném případě říct, že by Honza jel špatně. Na každé zkoušce ztratil na vítěze jen kolem 10 nebo o něci více sekund. Penalizace však z jeho výsledku v konečném důsledku udělala 14 místo v třídě S2000 a to po velkém propadu ve výsledkové listině. Příště to určitě bude lepší a Jardovi přejeme, aby příště už určitě vystoupil na bednu a to třeba ne jen ve třídě S2000, ale i v celkovém hodnocení všech tříd. Je jistě vidět, že Jarda na takový výsledek schopnosti má a v nejbližší době bude jistě v našem týmu podobná oslava probíhat.

MATOUSEK Vlastimil  Ve třídě S1600 měl náš tým 4 zástupce a to Vlastimila Matouška,  Petera  Lilgeho, Petra Vodičku a Martina Zápotockého. Nemá cenu psát  řádky  zvlášť o každém jezdci z prvních třech jmenovaných. Bylo by to  stále  stejné. Nereálný výkon. Neuvěřitelně stabilní výkon. Úžasný  výsledek.  Takhle by měli vypadat závody a týmový jezdci. Všichni tito  tři jezdci se  do RZ 9 drželi v těsné blízkosti a na každé zkoušce se mezi  nimi bojovalo  někdy i v desetinách sekund. Jednu zkoušku vyhrál jeden a  druhou zase  někdo jiný. Tahanice v rozmezí několika mála sekund. Jen když se dívám do výsledků, tak mám zatnuté ruce v pěst a čekám, jak bude vypadat další zkouška. Tato trojice podala tedy nádherný a strhující výkon a je vidět, že jim nedělá problém ohledně přechodu uprostřed závodu ze suché šotolina na mokrou šotolinu. Opět tedy ukázali svůj um a všestranost zajet velmi dobrý výsledek za jakýchkoliv podmínek. Jen jedna věc překazila naši radost v tomto závodě a to když Petr Vodička na RZ 10 musel ze závodu odstoupit a využít systém SR. V té chvíli odstupoval z nádherného 5 místa ve skupině a na vedoucího ztrácel jen jednu minutu. Kdyby se tato věc nestala, tak by Petr ještě určitě něco stáhl a udělal by z tohoto závodu krásný nervy drásající trhák. Ale zase jsme u toho kdyby...... V konečném důsledku se v našem týmu nejlépe umístil v této třídě jezdící manažer Vlastimil Matoušek a to na neuvěřitelném 5. místě ve skupině a 38. místě v celkovém hodnocení jezdců. To byl také náš druhý nejlepší výsledek v celkovém hodnocení. Na 8. místě ve skupině skončil Peter Lilge, který také ukázal své nesporné kvality. Petr Vodička skončil po přičtení 15 minut penalizece na 12. místě ve třídě. Jako čtvrtý jezdec jel v této skupině Martin Zápotocký, který v současné době stále sbírá drahocenné zkušenosti. V tomto závodě se Martin vyvaroval větších chyb a penalizaci dostal až v poslední RZ. Martin jel hodně na jistotu a nakonec z toho byl asi jeho nejlepší výsledek a to 11. místo ve třídě S1600. Martin může být s tímto výsledkem spokojený a v příštím závodě musí penalizaci odbourat úplně. V závodech se tak konečně již aspoň trochu začně přibližovat hvězdné trojici popsané výše.

KULHANEK Ales  Poslední vypsaná skupina pro tento závod byla  skupina A8 a za náš  tým  startoval Franta Gruntorád, Leo Vonka a Zdeněk Kaštánek. Jestliže  jsem  výše uvedl, že ve skupině S 1600 se opravdu všem dařilo, tak  nevím co  mám napsat a jaké mám vybrat slova o skupině A8. A jestliže  jsem  někoho již výše chválil, tak nevím jak moc bych vyjádřil pochvalu  Frantovi  Gruntorádovi a Leo Vonkovi, kteří předvedli výkon snad z jiné  planety.  Nejlépe měl závod rozjetý Leo Vonka a Fana se mu držel  doslova za  nárazníkem. Vždy to bylo jen o několik málo sekund. Do RZ 10 tak oba figurovali v TOP TEN ve skupině A8 a LEO dokonce na 6. místě. Na RZ 10 však Leo udělal chybu a ztratil něco kolem minuty. Otěž nejrychlejšího závodníka našeho týmu převzal tedy Fana a musím uznat, že se tohoto břemene zmocnil velmi dobře a bez obav. V konečných výsledcích třídy skončil Faňa na nadlidském 4. místě se ztrátou pouhých 3,26 minuty na vítěze třídy. Leo Vonka skončil po smolné chybě na 6. místě ve třídě a kdyby mu přálo více štěstí, tak nepochybuju o tom, že by z jeho výkonu byl v tomto závodě určitě nějaký věnec a diplom. Leo však ukázal, že nejlepší závodníci v této třídě musí s naším týmem stále počítat a musí si neustále hlídat zpětné zrcátko, aby Leovi, nebo jinému jezdci našeho týmu nebránili v jejich průjezdu. Ani Zdeněk Kaštánek nejel vůbec špatně. Na začátku soutěže se držel neustále na dosah dvoum střelcům z našeho týmu v této třídě a ztrácel na ně také poměrně málo sekund. Poté však udělal několik drobných chyb a na konci mu byla k výsledku připsána penalizace 15 minut za SR. Ale i on se rval jako lev a v této třídě nakonec vybojoval konečné nádherné 12 místo. Škoda té penalizace. Ale příště to bude již bez ní a bude oboum kolegům ještě blíže.

 Na konec tohoto článku musím uznat, že v tomto závodě se našemu týmu dařilo výborně-to je slabé slovo, a každý svým výsledkem přispěl k tomu, že náš tým si z tohoto závodu odnesl pěkně velký ranec bodů. Někdo přispěl větším dílem, někdo menším, ale myslím si, že jako tým jsme v tomto závodě rozhodně obstáli a ostatní si z nás mohou brát příklad. Holt ne vždy se závod povede a příště se třeba povede těm, kterým se v tomto závodě nevedlo. Nemá cenu tu psát další zbytečné řádky. Nejlepší je, když si každý otevře výsledky z tohoto závodu a opravdu uvidí, že náš tým zde odvedl vellice dobrou práci. Na závěr mi dovolte jen posledních pár slov : JEN TAK DÁL DRACI a příštím podniku Advanced cupu ještě více štěstí a ještě lepší výsledky :-)


Martin Zápotocký
 
 
 
 
 
Žádné komentáře
 
© 2008 - 2009 , FRONTLINE Rally Team